» »

Katero kolo

Katero kolo

««
97 / 98
»»

nokken ::

Ce je ne das dol in potopis v vosek nisi naredil nic. Point mazanja verige ni mazanje po vrhu (kar delas z oljem, sprejem ali magari s tekocim voskom), pac pa je point da mazivo (kakrsnokoli ze je) pride med rolerje in pine, tam kjer zares veriga mora biti namazana. In pri vosku je to dalec najlazje (pa verjetno tudi edino mozno) narediti, da das verigo dol s kolesa in jo potopis v vosek. Snemanje verige je dandanes ko so quicklinki vecinoma ze zraven verig totalno neproblematicna stvar in imas narejeno v par sekundah.

lubej1 ::

Torej na cca. 300km verigo dol... , sem mislil, da vosek dlje zdrži, recimo 1000 km, vmes pa samo dodaš malo emulzije.

Kolikor gledam YT, nekateri samo emulzijo uporabljajo, z roko zmasirajo v rolerje in pine, 2x na začetku...

Koliko menjav pa zdrži quick link? Npr. za Shimano 105 DI2, 12 redni.

Hvala

LP

nokken ::

Ne vem ker ne stejem. Kot sem napisal sem letos menjal svojo (XTR 12spd) verigo po cca. 9000km ("raztegnjena" na 0.2% kar je se dalec od limita) z original Shimano quicklinkom. Ce jo v povprecju dajem v vosek kaj pa vem na 300-350km racunaj koliko je zdrzal quicklink.
PS: Ja vem, uradno je za enkratno uporabo. :))

lubej1 ::

Torej ti je eden QL zdržal 30 x dol in gor. :D
Neverjetno, morda si imel srečo, da ti ne prej razpadel.

Če gledamo ceno v tej trgovini:

https://www.bike-discount.de/en/shimano...

Si prihranil 120 EUR. :)

Alfa Dog ::

Jaz tudi od lani voskam verigo na enak način, quick link je zdržal cca. 8 snemanj in natikanj in še ne kaže znakov da bo razpadel.

nokken ::

Ne vem zakaj bi razpadel.Za razliko od prejsnega na 11spd (mislim da je bil KMC quicklink) tudi na koncu ni sel nic lazje narazen kot na zacetku in tudi na koncu ni bilo opcije da bi ga dobil narazen brez klesc. Edino kar se lahko zgodi je, da se "pobrusi" tisti zobcek in ga precej lazje das narazen. Ampak kot sem rekel, tudi na koncu se ga ni dalo dati narazen tako na easy in brez orodja kot prejsnega na 11spd.

stratosD ::

ola -ravno ko smo pri ketnah - prejšnjo KMC X10 sem kupil v eni od SLO kolesarskih trgovin - na nalepki je Made in China.
Zdej gledam to KMC X10 - in je že cca 30eur pri nas - na Aliexpressu pa od 10 do 15 eur...Je kdo kaj naročal ketne od tam zadnje cajte?
npr.
https://vi.aliexpress.com/item/10050066...

Čajna vs.Čajna - katera je manj/bolj Čajna?;)

Okapi ::

Lahko je velika razlika. Problem so tudi ponaredki. Malo poguglaj fake bike helmet in se vprašaj, a bi tvegal kupiti na Aliju.

lubej1 ::

Še eno vprašanje glede voskanja.

Kje ste nabavili kuhalnik, kaj uporabljate, da ni prevelik?
Verjetno je dobro, da ima digitalni merilec temperature...?

Hvala

nokken ::

Ce zelis komplicirati potem obstajajo "postaje" namenjene tocno temu. Evo recimo od Silca za ugodnih 120eur :))
https://silca.cc/products/chain-waxing-...
Ce pa je homemade varianta dovolj, pa kupis najcenejso prenosno indukcijso plosco, vzames eno staro posodo in to je to.

predi ::

Verjetno ne rabiš komplicirat. Ko sem jaz gledal, če bi šel v to, sem gledal tegale. Je celo en review, kjer ga nekdo uporablja za ketno pa pod "frequently bought together" je vosek.:)

Avstralec svetuje, da vzameš cheap Crockpot, kar tudi najdeš na Amazonu. Pa nokkena bi definitivno kregal, ker segreva vosek na indukciji. Dve uri chapterized vprašanj in odgovorov na temo voskanja, če se komu ljubi:

nokken ::

Nisem avtoriteta glede voskanja verig, sem pa s taksnimi in drugacnimi voski (za smuci) verjetno delal v eni sami sezoni vec kot bo ta model naredil v celem zivljenju :)) Tako da indukcija ni ravno tezava... saj obstajajo taksne ki imajo se ene dve stopnji med 0 in max. Ja moras vsaj malo po pameti ne pa nabiti na max in pustiti pol ure da se vse tako kadi, da verjetno sosedje ze gasilce klicejo :) Pa ce koga skrbi veriga in indukcija, veriga gre tako ali tako v cedilo, da ni na dnu posode. Ce nic drugega zato, ker vosek uporabljas veckrat (vsaj jaz ga menjam recimo enkrat na sezono, pa imam verige s 5 koles) in tista svinjarija (ne matram se prevec s pranjem itd.) ostane na tleh posode in ne gre v verigo.
Ampak kot sem napisal prej, najboljse je kupiti tisto postajo, pa se kaksen vosek za 400eur, lahko ti pa jaz prodam kaksen high fluoro vosek za smuci, ki bo zares precej boljsi kot karkoli tega kar se prodaja za kolesa :)) Za razliko od bike PRa, kjer odkrivajo nore stvari z aditivi za vosek, ki ne naredijo cisto nic (ker pac ne pridejo tja kamo bi morali) bi HF verjetno celo bil boljsi kot navaden vosek.
Drugace pa malo manj strokoven, precej cenejsi in ravno tako dovolj dober tutorial

(en od njegovih videov pred leti me je preprical da sem se enkrat ze leta nazaj odlocil da poskusim tole... in mi ni zal :)

predi ::

Se mi tale ne zdi nič kaj pretirano drugačen od onega. Namesto, da bi kupil predpripravljen vosek, si ga naredi sam, tako da doda dodatke v stopljene sveče (PTFE in še nekaj). Kuha vsaj 5 minut v slow cookerju.. :D

alajlgja ::

Kupil prek bolhe slow cooker za 10 €.
Moj protokol za ponovno voskanje:
Veriga v kozarec z vrelo vodo 1 min, prešejkam, obrišem s cunjo, osušim. Vržem v slow cooker, ga prižgem, pridem čez pol ure, prešejkam verigo (imam narejeno tako kljuko iz ene stare napere, da lahko držim, ker je vosek vrel), obesim, pustim da se posuši in ohladi, razgibam členke, nazaj na bicikel, vozim
Ponovi postopek.

Klamzi ::

lubej1 je izjavil:

Torej na cca. 300km verigo dol... , sem mislil, da vosek dlje zdrži, recimo 1000 km, vmes pa samo dodaš malo emulzije.

Kolikor gledam YT, nekateri samo emulzijo uporabljajo, z roko zmasirajo v rolerje in pine, 2x na začetku...

Koliko menjav pa zdrži quick link? Npr. za Shimano 105 DI2, 12 redni.

Hvala

LP

Zdrži lahko tud jurja, če ne več, sploh na cesti.
Nevem kaj kompliciraš pri teh 10EUR.. Postopek je povsem isti kot pri olju. Na naprimer jurja snameš ketno, spučeš, namažeš in to je to. Pri olju je isto, ampak načeloma zdrži manj, rabiš čistila in vseskupaj je dosti bolj umazano.
Pri obeh lahko mažeš med "intervali", ampak to je samo pocanje brez nekega efekta.
Quick link na 9 redni mi še ni spusto, nobeden, niti po 20 menjavah. Če si bolj ziheraš pač menjaš enega na leto.

Kolk km letno narediš?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Klamzi ()

lubej1 ::

Se opravičujem za pozen odgovor.

Letno naredim cca. 7-8K km.

Torej, če prav razumem, se priporoča voskanje vsakih 300 km, lahko pa tudi povečam interval, če je ketna še v doberm stanju...?

LP

J.McLane ::

A to vam je normalno, da potem vsakih 14 dni ali celo na en teden dajete ketno dol in jo voskate? Morda ti km veljajo za MTB, kjer je ponavadi res več svinjarije, pa tudi km ne štepaš tako kot na cestnem.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

nokken ::

Ja, kar se mene tice cisto normalno. 15min vsaki 2 tedna je, verjel ali ne, precej manj dela kot ciscenje in mazanje verige po vsaki voznji. Pa precej lepse tece. In ja govorim za mtb, kjer je prahu precej vec in imas z oljem, ko je suho v 20km ketno, ki skriplje tako, kot da bi jo mazal 3 leta nazaj, ceprav si jo namazal manj kot uro pred tem.

lubej1 je izjavil:

Torej, če prav razumem, se priporoča voskanje vsakih 300 km, lahko pa tudi povečam interval, če je ketna še v doberm stanju...?

Vsaj pri meni precej dobro cutis kdaj veriga rabi nov vosek. Obcutek imas, kot da bi imel luft v sredini in takrat si po turi vzames tistih 10 ali 15min casa in uredis. Zares vsaj jaz nikoli ne delam to na dolocene kilometre ampak ko vidis da rabis. Tako da vcasih je po 250km vcasih pa po 500km.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nokken ()

alajlgja ::

No teh 300 km pri meni velja za grevla,
lahko da je na specialki, ko je manj umazanije, interval daljši. Naj napiše kdo, ki ima specialko s povoskano verigo.

buttcrack ::

rad bi mal upgrejdal Canyona CF SL 7 in sicer s karbonskimi feltnami... kaj bi bilo za ne preveč denarja nekaj solidnega?

lubej1 ::

nokken je izjavil:

Ja, kar se mene tice cisto normalno. 15min vsaki 2 tedna je, verjel ali ne, precej manj dela kot ciscenje in mazanje verige po vsaki voznji. Pa precej lepse tece. In ja govorim za mtb, kjer je prahu precej vec in imas z oljem, ko je suho v 20km ketno, ki skriplje tako, kot da bi jo mazal 3 leta nazaj, ceprav si jo namazal manj kot uro pred tem.

lubej1 je izjavil:

Torej, če prav razumem, se priporoča voskanje vsakih 300 km, lahko pa tudi povečam interval, če je ketna še v doberm stanju...?

Vsaj pri meni precej dobro cutis kdaj veriga rabi nov vosek. Obcutek imas, kot da bi imel luft v sredini in takrat si po turi vzames tistih 10 ali 15min casa in uredis. Zares vsaj jaz nikoli ne delam to na dolocene kilometre ampak ko vidis da rabis. Tako da vcasih je po 250km vcasih pa po 500km.


"...dobro cutis kdaj veriga rabi nov vosek. Obcutek imas, kot da bi imel luft v sredini..."

lahko poveš kaj več o tem, kako to občutiš, do sedaj sem imel olje...
hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lubej1 ()

atlet ::

buttcrack je izjavil:

rad bi mal upgrejdal Canyona CF SL 7 in sicer s karbonskimi feltnami... kaj bi bilo za ne preveč denarja nekaj solidnega?


https://vi.aliexpress.com/item/40000335...
Enostaven program za fakturiranje -> www.quibi.net

buttcrack ::

atlet je izjavil:

buttcrack je izjavil:

rad bi mal upgrejdal Canyona CF SL 7 in sicer s karbonskimi feltnami... kaj bi bilo za ne preveč denarja nekaj solidnega?


https://vi.aliexpress.com/item/40000335...

na kitajca pa sploh nisem pomislil... po branju parih komentarjev naj bi bilo tole top... cena pa na koncu, če sem prav preračunal cca 460EUR.

Zanimivo. Jih imaš?

Kar sem po netu preiskal, se dobi najceneje campagnolo za cca 750EUR

Zgodovina sprememb…

atlet ::

S kodo za popust AED369 ter Seller shipping method pride na koncu cena nekje 330EUR. V tej ceni je že carina. Ko daš v košarico ti odšteje davek v vrednosti poštnine. Tej obroči so top kar sem gledal komentarje na Redditu in Youtube.
Enostaven program za fakturiranje -> www.quibi.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: atlet ()

buttcrack ::

Samo za Seller SM piše, samo Italija, Španija, Francija... Misliš, da bo šlo skozi?

In koda ne prime več :(

Zgodovina sprememb…

buttcrack ::

EDIT: našel drugo kodo... cena res pade na cca 330€

Prosil bi samo še za tele specifikacije:
Color: 38mm depth 28mm - 38 je verjetno višina obroča, 28 pa verjetno zunanja širina (zdaj imam gor Conti GP 5000, 28 mm)
Wheel Width: QRx100 QRx135 - tole se mi pa popolnoma nič ne sanja???
Wheel Depth: SHIMAN0 11S - menjalnik je 105ka s kaseto 11-30 (11 prestav) - tole je verjetno OK
Hub Type: Center Lock - tudi tukaj vse jasno

Če bo treba nove plašče kupit, me ne bo konc :)

atlet ::

buttcrack je izjavil:

EDIT: našel drugo kodo... cena res pade na cca 330€

Prosil bi samo še za tele specifikacije:
Color: 38mm depth 28mm - 38 je verjetno višina obroča, 28 pa verjetno zunanja širina (zdaj imam gor Conti GP 5000, 28 mm)
Wheel Width: QRx100 QRx135 - tole se mi pa popolnoma nič ne sanja???
Wheel Depth: SHIMAN0 11S - menjalnik je 105ka s kaseto 11-30 (11 prestav) - tole je verjetno OK
Hub Type: Center Lock - tudi tukaj vse jasno

Če bo treba nove plašče kupit, me ne bo konc :)


Wheel Width: Odvisno kako vpneš obroč na kolo. A imaš Quick Release ali Thru Axle?
Katero kolo imaš? Model in letnik.

Za color 38mm pomeni višina, kaj pomeni 28mm bo pa kdo drugi povedal.
Enostaven program za fakturiranje -> www.quibi.net

buttcrack ::

Canyona CF SL 7 - thru axle je... sem že povrtal v gugla

Sicer pa je poleg top cene zaznat tut nekaj minusov, račna se dere da bog pomagaj, ležaji tut bolj kot ne "klump"...

atlet ::

Ležaje lahko zamenjaš. Glede račne, pa mislim da jo lahko namažeš in je potem tišja.
Enostaven program za fakturiranje -> www.quibi.net

Sparkxl ::

Heh glasne račne so sploh med mladimi zelo zaželjene. Moj sin ima pretiho in je to velik problem. Ali se da to posebej kupit, ali je potrebno menjati celo pesto?

nokken ::

Ja bolj kot je glasna, bolj je "premium"... kao :)) Meni osebno je dalec najboljsa, vsaj kar se zvoka tice Shimano XTR s tistim njihovim Scylenceom, ki se jo dobesedno ne slisi, sam kaj ko sta sama racna in hub totalno sfaljena in dobis zivcnega zaradi drugih stvari ne zvoka. Tako da sem popizdil in sel zamenjati wheelsete za DT Swiss xcr1200 in sedaj pac trpim ob poslusanju "premium" zvoka DT Swissove EXP racne na njihovih 180 pestih.
@Sparkxl odvisno od racne/pesta. Za DT Swiss se da zamenjati njihovo standardno EXP 36 za tisto s 54 engagement points, ki ima se bolj "premium zvok", tako da se te verjetno slisi dobesedno po celi Sloveniji ko se coastas po klancu dol. Pa cena je enih par 10eur, tako da ni nek strosek.

Sparkxl ::

Pesto je DT 350. Lepo prosim če mi daš neki link za to premium zvok račno :)

nokken ::

Pri teh "poceni" hubih so zadnja leta menjali racne, tako da moras pogledati tocno katero racno imas in potem vzames ustrezen kit za to racno. Isci pa DT Swiss conversion/upgrade kit, je pa nekaj v tem stilu (ta je za EXP racno, ki je mislim da 350 tudi danes (se) nima).
https://www.bike-discount.de/en/dt-swis...

Sparkxl ::

hvala ti!

sm1x ::

Glasna račna je fajn, jaz jo uporabljam namesto zvončka. Malo freewheelaš pa te vsak sliši in se umakne :D

GupeM ::

Tako je. Predvsem je fajn za vožnjo po gozdu. Te medved že na daleč sliši in zbeži.

juroz ::

J.McLane je izjavil:

A to vam je normalno, da potem vsakih 14 dni ali celo na en teden dajete ketno dol in jo voskate? Morda ti km veljajo za MTB, kjer je ponavadi res več svinjarije, pa tudi km ne štepaš tako kot na cestnem.


imej 2 ketni (ali pa 3) in potem je to dobrih 30min za celoten proces na vsake 4 tedne. ne zveni tako hudo in narediš ko imaš pač čas.
jaz naročam še 1 verigo tako da bodo 3 in bo vedno kakšna na rezervi že povoskana in v primeru da je tista na kolesu potrebna menjave bo vse skupaj vzelo 3min.

itak sem pa že zdaj med visoko sezono vsaj 1x na mesec kolo temeljito očistil tako da časovna komponenta ne igra vloge.

RockyS ::

Je kaj boljšega za 490€?
https://www.hervis.si/shop/Oprema/Koles...

lubej1 ::

Še zadnje vprašanje za vse tiste, ki voskate verige.

Kje ste nabavili in kateri aparat uporabljate za topljenje voska?
Imate morda kakšen link?

Gledam Amazon.de, pa nič pametnega ne najdem (crock pot, rice cooker, slow cooker, instant pot...).
Velika večina ima precej veliko posodo, več kot 5L, za voskanje je verjetno bolje manjša posoda, 2 L...?

Hvala

toro69 ::

Bolha. Manjša je bolše je..
Ali pa LINK

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: toro69 ()

stratosD ::

RockyS je izjavil:

Je kaj boljšega za 490€?
https://www.hervis.si/shop/Oprema/Koles...


malo boljše vilice kot Zoom pri X-Fact, 180mm rotorji disk zavor(večji/boljši), še cenejši, mogoče še kakšne pike pokoristiš..
https://www.intersport.si/nakamura-plat...

knap ::

Koliko gramov voska se potrebuje za voskanje ene ketne?

Uporaljate navadne sveče z kakšnimi dodatki oz kupujete že pripravljen vosek kot npr. Silca:

https://silca.cc/products/secret-chain-...

LP

nokken ::

Saj je bilo ze vse napisano. Preberi pa bos nasel vse odgovore.

knap ::

morda je res bilo že "vse" napisano
ampak jaz ne vidim podatka, koliko gramov je potrebno za eno verigo

vidim, da ima Silca 500 gr vrečko...

LP

nokken ::

Ce ne razumes tega, kar je bilo ze vec 10x napisano si poglej kaksen video na to temo, da ti bo jasno, da je tvoje vprasanje o gramih na verigo povsem irelevantno (se za weight weenije). In ja tudi iz tistega, kar sem ze samo jaz napisal kar nekajkrat v tej temi se da brez pretirane tezave razbrati zakaj.

Badwolff ::

Boh ne dej, da bi napisal številko. Raj si mačo za verige.

nokken ::

Fuckme... se en funkcionalno nepismen bedak, kateremu pa to kljub temu ne preprecuje da bi za brez veze otresal. Ajd za nepismene ki se jim ne da brati (in razumeti) napisanega, hkrati pa so prevec butasti, da bi kliknili na youtube link, katerih je tudi kar nekaj v tej temi...
Ne nimam pojma koliko gramov voska ostane na verigi. Nikoli nisem vagal tega. Verigo pa ne voskas z recimo 3 grami voska, pac v lonec vrzes 200, 300 ali vec gramov voska, stopis, potopis verigo vanj in jo vzames ven. Kar ostane v loncu ohladis in shranis za naslednjic.
Bo slo sedaj? Ce te pa zanima koliko voska ostane na verigi pa vzames vse skupaj in zvagas pa bos videl.

Slojanez ::

lubej1 je izjavil:

Še zadnje vprašanje za vse tiste, ki voskate verige.

Kje ste nabavili in kateri aparat uporabljate za topljenje voska?
Imate morda kakšen link?

Gledam Amazon.de, pa nič pametnega ne najdem (crock pot, rice cooker, slow cooker, instant pot...).
Velika večina ima precej veliko posodo, več kot 5L, za voskanje je verjetno bolje manjša posoda, 2 L...?

Hvala


Išči kuhalnik za vosek za depilacijo, lahko tud na aliexpresu

lubej1 ::

Samo ti kuhalniki so običajno za manjše količine voska...?
In težko jih je dobiti brez dodatnih voskov za depilacijo.
Morda pa se motim.

LP

J.McLane ::

Sej vosek za depilacijo bo žena porabila, ti boš pa potem ketno not namakal :))
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci
««
97 / 98
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

A naj kupim gravel bike ali ne? (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Šport
696123625 (14793) issak
»

Nakup kolesa (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
5511631 (7273) Twixz
»

Rabljeno cestno kolo - na kaj paziti?

Oddelek: Šport
329264 (7962) GizmoX
»

Katero nizkocenovno kolo kupiti (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
8633110 (30637) stratosD

Več podobnih tem