» »

Brizgalni ali laserski tiskalnik

Brizgalni ali laserski tiskalnik

Boomerang ::

Zanima me predvsem o laserskih tiskalnikih. Če mi lahko kdo odgovori na vprašanja:
1. Brizgalni tiskalnik ima za potrošni material tonerje z barvo. Kaj se menja pri laserskem?
2. Kakšna je razlika v delovanju teh 2 tiskalnikov? Čemu služi laser (brizgalni tiskalniki ga, kolikor vem, nimajo)?
3. Pri katerem tiskalniku bo (statisično gledano) potrošni material dlje zdržal pri enakem obsegu tiskanja?
4. Katerega se bolj splača kupiti in zakaj?

showsover ::

1. Brizgalnik ima cev kartuše barve, laser kartuše tonerjev; samo črno ali cmyk
2. Laser zapeče toner na papir, brizgalnik pa našprica barvo na papir.
3. Če kupuješ original polnila, je laser navadno bolj ekonomičen.
4. Odvisno od višine investicije, namena in obremenitev, brizgalnik je navadno ugodnejši. Barvni laserc je pa načeloma še bolj fancy.
5. Navadno vzameš all-in-one/multi-functional, printer, scanner, kopirec, včasih še faks, zastonj sicer ni, ja pa bolj advanced.

Laser printers use microscopic ink particles in a powdered form known as toner. Once heated by the fuser unit, the toner melts allowing it to be fused to the paper fibres under pressure. Like inkjet cartridges, toner is most commonly used in the CMYK colours. Combined, these colours can recreate any colour palette.


Recimo, ymmv.

Zgodovina sprememb…

MIHAc27 ::

Kot rečeno laser ima prah v kartuši, ki je načeloma nepokvarljiv. Tinta v brizgalnikih se pa še kako rada posuši, če ne printaš redno.

Črnobeli laserci so poceni. Barvni znajo biti kar dragi, pa več tonerjev rabiš. Pomembno je seveda koliko tiskaš.
Bolj kot cena tiskalnika je pomembna koliko stane toner, in ali rabiš še boben menjavati.

Kaj se najbolj splača je odvisno kaj želiš tiskat, kako pogosto. Če ti je vseeno za barve, ČB laserc. Če malo tiskaš bo najcenejši brizgalni, a reskiraš posušeno glavo/tonerje.
Barvni laserc zna bit drag.

Če rabiš se skenirat, se ozri po multifunkcijskih. Ampak če zelo malo skeniraš, je po moje bolje imeti ločen skener.

blackbfm ::

1. Brizgalni tiskalnik ima za potrošni material tonerje z barvo. Kaj se menja pri laserskem?


Pri brizgalnem kartušo

Pri laserskem toner, pri večjih modelih pa še boben, grelec, odpadni kontejner


2. Kakšna je razlika v delovanju teh 2 tiskalnikov? Čemu služi laser (brizgalni tiskalniki ga, kolikor vem, nimajo)?


Laser izriše sliko oz naelektri papir kamor se prime toner, nato ga grelec zapeče

4. Katerega se bolj splača kupiti in zakaj?


Brizgalni ima tehnološke pomanjkljivosti, sušenje glave, počasnost, packanje..

laser pa zdravstvene - generiranje ozona, toner ki gre v luft med delovanjem, potrebna je previdnost pri rokovanju s tonerjem..

1. Brizgalnik ima cev kartuše barve, laser kartuše tonerjev; samo črno ali cmyk


Nekateri printerji imajo za boljso reprodukcijo še dodatne barve poleg cmyk

Han ::

MIHAc27 je izjavil:

Kot rečeno laser ima prah v kartuši, ki je načeloma nepokvarljiv.
V teoriji. V praksi se z leti stara in zleplja, zato tisk ni več brezhiben. Originalno zapakiran HP toner, made in Japan, je bil po 7+ letih skladiščenja neuporaben.

blackbfm je izjavil:

laser pa zdravstvene - generiranje ozona, toner ki gre v luft med delovanjem, potrebna je previdnost pri rokovanju s tonerjem.
Toner gre v luft? Kakšna previdnost je potrebna pri rokovanju?

blackbfm ::

Toner gre v luft? Kakšna previdnost je potrebna pri rokovanju?


Neka minimalna kolicina zagotovo. Previdnost - takšna da se izogibaš trosenju okoli, vdihavanju, dotikanju.. Ne da npr odpadni toner odvržeš, streses v kanto, odtok.. Zadeva je z razlogom nevarni odpadek

showsover ::

blackbfm je izjavil:

Nekateri printerji imajo za boljso reprodukcijo še dodatne barve poleg cmyk

Ja, samo to je verjetno top shit, ne za običajno domačo/pisarniško rabo-

ST-777 ::

Han je izjavil:

... Originalno zapakiran HP toner, made in Japan, je bil po 7+ letih skladiščenja neuporaben.
Imam Xerox ČB laser tiskalnik, kupljen pred okrog petimi leti. Tiskalnik občasno uporabljam od takrat, ko je bil kupljen. Originalnega tonerja doslej še nisem menjal in je v redu.

Rippy ::

Poglej si Esponov EcoTank concept. Eno polnjenje lahko zdrži več kot 5000 strani in pride približno enako kot običajna kartuša.

Furbo ::

Jaz čakam, da kaj takega naredijo za laserje, inkjeta ne kupim nikoli več.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

KTr1sk ::

Furbo je izjavil:

Jaz čakam, da kaj takega naredijo za laserje, inkjeta ne kupim nikoli več.

Kakšne težave si imel z injektom in katero znamko si imel?
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

Han ::

Tudi pri laserjih gre trend v tej smeri - toner iz plastenke streseš v tiskalnik.

_Denny_ ::

Furbo je izjavil:

Jaz čakam, da kaj takega naredijo za laserje, inkjeta ne kupim nikoli več.

https://www.printink.si/vecfunkcijska-n...

Luštna stvar, ki ji žal manjka duplex. Ne moreš dati ~300€ za printer in potem še ročno obračati papir...
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

scipascapa ::

dobi se jo za slabih 250€, je pa res lahko bi imel duplex.

Furbo ::

_Denny_ je izjavil:

Furbo je izjavil:

Jaz čakam, da kaj takega naredijo za laserje, inkjeta ne kupim nikoli več.

https://www.printink.si/vecfunkcijska-n...

Luštna stvar, ki ji žal manjka duplex. Ne moreš dati ~300€ za printer in potem še ročno obračati papir...

Točno tega sem gledal, žal mu pa res manjkajo osnovne funkcije, kot je duplex in ročni podajalnik papirja/kuvert.
To je zagotovo načrtno, da jim ne zajeda v poslovne stranke (državni birotati), ki jim je vseeno, koliko stane toner.

Je pa žalostno, da moj 15 let stari HP 3390 to ima, novi pa ne. V bistvu zdaj študiram, da skoraj ni napredka pri laserjih čez leta. Še vedno doplačujemo mrežne priključke lol..
Morda kaj hitreje priletijo listi ven, to je pa vse.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

scipascapa ::

mirator ::

Mislim, da so že omenili težavo pri brizgalnih printerjih, da se pri občasni rabi zamašijo brizge. Jaz imam sedaj kombiniran tiskalnik (barvno printanje, kopiranje in scaniranje) HP OfficeJet in sem z njim relativno zadovoljen. Moti me namreč, da si pri printanju vzame nekaj roba za prijem. Pri laserskem tiskalniku, tega problema nisem imel.

Robocop1 ::

Mene pa zanima, koliko so zanesljive večnamenske naprave (printer + skener + fotokopirc) v cenovnem rangu 60 - 100 eur. Je to za uporabo ali je samo vprašanje časa, do kdaj bo delalo? Če gledam posamezne naprave, imajo tiskalniki ceno nad 200 eur in skenerji okoli 100 eur. Potemtakem bi najcenejša večnamenska naprava morala biti vsaj 300 eur, ne pa 60 eur. Je to kaj kvalitete?

ST-777 ::

Robocop1 je izjavil:

Mene pa zanima, koliko so zanesljive večnamenske naprave (printer + skener + fotokopirc) v cenovnem rangu 60 - 100 eur. Je to za uporabo ali je samo vprašanje časa, do kdaj bo delalo?
Xerox večnamenska naprava (printer + skener + fotokopirc) je imel ceno 125€ leta 2016 in vse troje pri meni dela v redu.

mat xxl ::

Eni se tako bojite ink jeta, pa ni z njim težav, če je prava firma. Canoni se ne mašijo skoraj nikoli, če pa se, zaradi neoriginalne tinte, pa pač ročno izpereš glavo.....

polozweii ::

Boomerang je izjavil:

Zanima me predvsem o laserskih tiskalnikih. Če mi lahko kdo odgovori na vprašanja:
4. Katerega se bolj splača kupiti in zakaj?


Izbira je odvisna predvsem od tega katere stvari in koliko strani na teden nameravaš printat. Barvno, črnobelo, fotografije, tekst, obstojnost črnila itd

noob96 ::

Kaj pa se priporoča potem, toliko je izbire... Potrebujem All in one lasersko napravo, ČB, AirPrint, WiFi in duplex.

ST-777 ::

noob96 je izjavil:

Kaj pa se priporoča potem, toliko je izbire... Potrebujem All in one lasersko napravo, ČB, AirPrint, WiFi in duplex.
Xerox WorkCentre 3215 laser ČB sem kupil leta 2016 in ga priporočam, dela v redu. https://www.office.xerox.com/en-us/mult...

noob96 ::

Pa ima airprint za iphone pa te wifi fore?

ST-777 ::

noob96 je izjavil:

Pa ima airprint za iphone pa te wifi fore?
V podatkih piše, da ima wifi in Apple AirPrint.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ST-777 ()

Cveto ::

Pri laserjih imejte v mislih, da to niso več tisti neuničljivi Laserjeti izpred 10+let. V firmi imam par deset tiskalnikov in noben ni več tako dober, kot je bil recimo LaserJet 5L, ki je delal skoraj 20 let.

Recimo Samsung, nek pocen laser. Pogledaš koliko stane toner in ni drag. Ne povejo pa, da recimo boben zdrži 11.000 izpisov in ga menjaš skoraj tako pogosto kot boben, potem je še nek imaging unit itd...

Tudi pri ostali velja, da so (vsaj pri teh cenejših) zadevah bolj kot včasih problematični razni valjčki, podajalci papirja itd... Velja seveda tudi za Inkjete. Treba je vzeti kakšno serijo več (za recimo cca 400 eur) in je potem bolje.

Doma pa jaz uporabljam Epson Ecotank. Dela že par let brez težav, barva zdrži zelo dolgo, refil je pa original cca 30 eur (vse brave skupaj). Edini problem teh tiskalnikov je, če če ga dlje ne uporabljaš. Potem se barva zasuši (po recimo par mesecih) in rabi kar nekaj časa, da se očisti (pri mojem je šlo kar z originalnim čistilnim programom, samo ga je bilo treba pognati ene 5x).

aborko ::

Tut hp1010 in podobni je bil tudi še zelo trpežen, ampak seveda niso pri HP SW/driverje posodobili za win 10 in je zdaj zgolj še pogojno uporaben. Sicer pa brez problemov v 12ih letih, tisk pod 0,5 centa na stran, preko 100k natisnjenih strani, nobenih razvijalnih enot in ostalega sranja, vse je v tonerju za 10EUR, ki ga menjaš po 2k straneh... Seveda ima HP bolj malo od tega in je potrebno "zjebat" sicer odličen printer s SW.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aborko ()

noob96 ::

Super da ni več tko kot je bilo 20 let nazaj, amapk kaj pa potem sedaj kupit?

Mavrik ::

noob96 je izjavil:

Super da ni več tko kot je bilo 20 let nazaj, amapk kaj pa potem sedaj kupit?


IMO se trenutno daleč najbolj splačajo t.i. LED "laserski" tiskalniki (namesto laserja imajo LED žarnice). Dobre barvne modele od Brotherja ali Okija se da dobiti že za ranga 150-200eur, neoriginalni tonerji so dokaj poceni (manj kot 100eur za paket vseh štirih CMYK), tiskajo pa kvalitetno in relativno hitro. Pa za to ceno že dobiš podporo za mrežo, wifi, duplex, AirPrint in podobno. Ter driverje za vse OSe.

Downside je da so relativno veliki (ker imajo bobne v vrsti).
The truth is rarely pure and never simple.

aborko ::

Lahko kak link do teh nalepiš...

darkolord ::

https://oki.si/barvni-laserski-tiskalni...
https://oki.si/akcija/c532dn.html

Razlika v specifikacijah je minimalna - oba tiskata odlično - ima pa drugi precej večje tonerje in s tem cenejši (pri original tonerjih) tisk.

Neoriginal tonerji so super ... dokler niso. Potem lahko printer vržeš v smeti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

aborko ::

Uf tole je pa mal amm...drago. Ok razumem, pač original in ni problemov z zasušitvijo črnila, ampak 190€ toner za 6000 strani? https://oki.si/toner-mc573m.html Pa tamle gledam še cene za grelno enoto, transportno enoto, razvijalna enoto? A to je potrošnji material in se obrablja?

Neoriginal tonerji so super ... dokler niso. Potem lahko printer vržeš v smeti.

Preko 100k (verjetno bolj 150k) printov je bilo nareto s neoriginalnim tonerjem za hp1010. Sploh ne vem kaj lahko gre narobe, razen če so ti novi LED (laserski) tiskalniki bolj občutljivi. Verjetno je razlika pri hp1010 je bilo vse v enem tonerju (razen grelne enote), tu imaš pa v tonerju verjetno zgolj prah. Pri inkjetih mi je jasno, da se lahko z neoriginalnimi črnili zasuši in s tem tudi uniči glava, ampak pri laserjih do sedaj tega nisem bil navajen.

OldSkul ::

To pa je drago. Jaz recimo kupujem Kyocera original črni toner za 14,5k izpisov za 76eur+ddv. Večji kot je toner, cenejši je. Tako da neoriginalnih sploh ne kupujem, se ne izplača. Nasploh pri Kyocerah nimam dobrih izkušenj z neoriginali. Kvaliteta izpisa trpi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OldSkul ()

bauci ::

Sem imel HP brizgalnik za 50€. Prvih 14 dni sem ga rabil vsak dan in je delal super. Potem ga nisem rabil 4 mesece in se je vse zasušilo in je šel samo v smeti. Potem sem kupil ČB multi laser HP LaserJet Pro MFP M28w in mi že par mesecev dela bp. Preko Wifi povezave tiska iz prenosnika, android telefona in Ipad tablice. Print ali dva na teden. Ni bojazni, da bi se kaj zasušilo. Je zelo majhen - malo večji kot A4. Cena mislim da okoli 150€.

b3D_950 ::

Injekt, in nastaviš en scheduler, da ti sprinta npr. sliko Britney Spears 1x na 14 dni, da se ne zasuši?
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

darkolord ::

OldSkul je izjavil:

To pa je drago. Jaz recimo kupujem Kyocera original črni toner za 14,5k izpisov za 76eur+ddv. Večji kot je toner, cenejši je. Tako da neoriginalnih sploh ne kupujem, se ne izplača. Nasploh pri Kyocerah nimam dobrih izkušenj z neoriginali. Kvaliteta izpisa trpi.
Saj OKI toner za 15k stane tudi približno toliko. Toner za 51k izpisov je 195+ddv.

Ampak printer, ki tak toner sprejme, stane 10x toliko.

Mislim, da je pri vseh znamkah takšna relacija. Dražji je printer, cenejši in večji so tonerji.

"way around it" sta ponavadi dva:
- rabljen dražji printer
- neoriginal tonerji (YMMV)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

mat xxl ::

Kateri inkjet, barvni, pa da ima vsaj osnovni skener priporočate. Rabim več kosov, ker ljudje delajo od doma, pa je kaj malega za natisniti.

Recimo za 50 listov mesečno, lahko ima barve za točiti ali pa poceni replacement kartuše, naj bo manjši, ne nek monstrum, dupleksa ne rabi, niti za skener ne, lahko je samo pladenj, brez vleka papirja, cena tam do max 250 eur, je pa jasno lahko tudi manj, če je več za tiskati, gre vsak, do podjetja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mat xxl ()

_Sajmon_ ::

Da dodam še sam mojo izkušnjo z inkjetom po daljšem obdobju. Žena je pred 4, 5 leti rabila barvni tiskalnik (+skener, ker ga nisva imela) zaradi, zaradi nekega obsežnega seminarja, če tako rečem. Imela sva enega starega laserja, pa sem potem dokaj hitro prišel do izbire Epsona L386. Nisem se poglabljal, imel sem že izkušnjo z Stylusom Photo od Epsona in vsem, kar pride zraven pri uporabi inkjeta, ampak itak sem vedel da se bo pogosto tiskalo.

No, prvi vtis je bil soliden, po eni strani tako poceni tisk, da si povsem sproščen, po drugi strani pa sem bil kar malce razočaran nad črno barvo (ne čisto črna), pa tudi ostrino teksta. Ampak je služil. V teh letih uporabe je bilo natisnjenih cca 4000 strani. V povprečju se vsaj kaka stran na teden natisne, včasih so razmiki daljši, a ne večji od enega meseca, če malce ugibam. Ja, čiščenje je v zadnjem času kar pogosto potrebno, a vsaj do sedaj sem uspel z, ajd, največ zaporednimi 4 cikli spravit tiskalnik v približno očiščeno stanje. Vendar ne povsem 100%. Občutek imam, da so ene šobe malenkostno motene od kakih ostankov barve, tako da če greš tiskat recimo črn tekst, opaziš da ni povsem v redu. Sicer ne packa, pa vendar to ni to, kot je bilo v originalu. In druga stvar, ki je lahko povezana s prvo je to, da se ne da več poravnat glave. Tiskalnik natisne neke vzorce in ti izbereš tistega, kjer ni prekinitve barve. In tega se da več optimalno naredit, in se pozna pri tisku. Suma sumarum, tisk je še vedno ok tudi za kake uradne dokumente, ki jih rabiš recimo nekam poslat, ampak se vidi izraba. Morda bi čiščenje glave na servisu še kaj pomagalo, ampak zaenkrat ne vidim nujne potrebe po tem.

Če bi ponovno kupoval, bi inkjet bil še vedno v igri, nenazadnje ponavadi zavzame tudi manj prostora. Me pa spodnji rang barvnih laserjev povsem odbije, ko vidim ceno potrošnega...

blackbfm ::

Morda bi čiščenje glave na servisu še kaj pomagalo


A res mislis da se to popravlja:))

_Sajmon_ ::

blackbfm je izjavil:

Morda bi čiščenje glave na servisu še kaj pomagalo


A res mislis da se to popravlja:))


Moj sodelavec je namreč nesel na servis počistit tiskalnik z zasušeno glavo in so mu zrihtali. Pa ni bil nek strošek. Kdaj pa je to bilo, pa ne vem točno, rekel bi da morda 5, 6 let nazaj, zagotovo pa manj kot 7.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kateri tiskalnik (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Kaj kupiti
714145974 (1370) scipascapa
»

Kateri tiskalnik ? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
17037500 (21214) gazer
»

kateri printer kupiti (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6422362 (14636) Spock83
»

Tiskalnik /večfunkcijska naprava

Oddelek: Kaj kupiti
324741 (3773) mat xxl
»

Brizgalni ali laserski

Oddelek: Kaj kupiti
215329 (4571) darkolord

Več podobnih tem