» »

Ukraden prenosnik in vohljanje za tatovi

Ukraden prenosnik in vohljanje za tatovi

1
2
»

mihec87 ::

jype je izjavil:

mihec87> V tem primeru bi zaklep prenosnika z geslom precej verjetno zagotovil da ga lastnik nebi več videl-saj bi se ga formatiralo ali pa uporabilo za dele in takle manever z teamviewer ipd.. ni možen...

Ja, seveda, ampak saj prenosnik je delovno sredstvo. Vreden je največ par jurjev, podatki na njem so pa lahko vredni bistveno več, predvsem pa lahko z njihovo izgubo nastane bistveno večja škoda.

Pa seveda ne more bit kriptiran, ne da bi moral vtipkat geslo :)


Ne moreš kriptirat samo folder ali pa particijo...? Pač je potrebno zadeve pretehtat...

jype ::

mihec87> Ne moreš kriptirat samo folder ali pa particijo...?

Če si firma, potem se nočeš ukvarjat z ukradenimi prenosniki, ampak to prepustiš policiji. Zanima te samo to, da so podatki na varnem in da ljudje lahko efektivno delajo.

Vsi moji prenosniki načeloma imajo HSDPA modem in sim kartico, ampak mi to nič ne pomaga, ker je treba kartico, če hočeš pošiljat podatke o lokaciji, odklenit s PIN kodo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

kunigunda ::

V nekaterih firmah kjer sem bil pa dobis laptop ze z instaliranim truecryptom, kar se mi zdi kar smiselno :)

Bellzmet ::

Mogoče je to že za novo temo...bi lahko kdo napisal kateri tovrstni program (lociranje,...) je primeren za PC in mobilni telefon v primeru kraje?

njyngs ::

Ja saj pa je v celi temi govora o Prey-u.

stb ::

jype je izjavil:

Vsi moji prenosniki načeloma imajo HSDPA modem in sim kartico, ampak mi to nič ne pomaga, ker je treba kartico, če hočeš pošiljat podatke o lokaciji, odklenit s PIN kodo.

To je pa nastavitev na dotični SIM kartici in lahko izklopiš zahtevo po PINu. PIN je (bil) namenjen omejevanju stroškov (nepooblaščeni komunikaciji z ukradeno SIM kartico), zaščiti podatkov na kartici (SMS sporočila, telefonski imenik) in zadnej čase tudi za zaščito identitete (prejete OTP kode na SMS). Preceni kaj od tega ti je bolj pomembno (stroški vs varnost) in kaj sploh še uporabljaš (podatki so večinoma shranjeni v napravah, ne pa v omejenih SIM karticah).

Nekateri popularnejši laptopi podpirajo Intel Anti-Theft tehnologijo, ki pa jo ta mesec ukinjajo.
Absolute Computrace sodeluje z množico proizvajalcev in izgleda zanimiv:
Once activated, the Computrace agent can survive events such as operating system re-installations, hard drive reformats, or if a tablet or smartphone is wiped clean to factory settings. This level of persistence allows the device to continue communicating with the Absolute Monitoring Center so that customers can track, manage and secure devices and—in the event of theft—recover the device.

Ima kdo kaj praktičnih izkušenj s tem?

Tarzan ::

Najboljša možnost bi bila indefinitely veljavna redplačniška SIM kartica narejena ravno za takole varnostno zadevo. Sem pa prepričan, da se da pri operaterjih narediti kako blokado druge SIM kartice, skensla se vse razen SMS, pusti se roaming, če gre v tujino, potem če se lahko nastavi pa še mesečno omejitev porabe na par EUR, je zadeva rešena.

stb ::

Za te potrebe SIM kartica ne bi smela biti v klasični obliki in odstranljiva. Niti ne bi smel biti enostavno odstranljiv/onesposobljiv komunikacijski modul. Dokler je to dodatna oprema, ki se jo lahko naknadno vgradi, se jo da tudi odstraniti.

Amazon ima za Kindle dogovore z mobilnimi operaterji po svetu za prenos podatkov za dostavo knjig.

Phantomeye ::

Bravo, dejansko ti je uspelo razkrinkati mrežo vlomilcev. Ne samo, da si dobil laptopa nazaj, še uslugo policiji si storil.


Drugače pa ja, glede zaklepa ... če so podatki na prenosniku BOLJ občutljivi kot je vreden prenosnik. Potem je smiselen zaklep in sploh ni tako pomembno, da laptop dobiš nazaj. Samo, da tatovi ne pridejo do podatkov.

Če si pa običajen uporabnik, je pa fino met odklenjen račun ali pa dodaten uporabniški račun (honey pot). Če hočeš dobit laptopa nazaj, moraš tatu dovolit, da računalnik uporablja.

Malajlo je izjavil:

Hmmm ... Me malce bega, da so vse te računalnike roparji (oz. tretje osebe) uporabljale kar tako, celo prijavljeni v profil oškodovanca. A ste brez gesel? Pa tisti Defcon poba - predava o varnosti, pa ne zaklepa prenosnika? In če se kdo spravi delati reset gesel, potem je ziher toliko pameten, da ve, da ne sme mašine v internet povezovat (LAN), če že ravno hoče pregledati tudi podatke (čeprav je to lažje in hitreje narediti s kakim live cdjem).
Še moja petletnica se mora logirati, no ...


DEFCONcu niso ukradli LAPTOPA, ampak namizni računalnik. Nekaj, kar običajno ne zaklepaš ANE?

Zgodovina sprememb…

Malajlo ::

DEFCONcu niso ukradli LAPTOPA, ampak namizni računalnik. Nekaj, kar običajno ne zaklepaš ANE

Seveda običajno zaklepam čisto vse naprave, ki vsebujejo občutljive podatke. Tudi hardversko, če je potrebno. Jih pa v sef dam.

Phantomeye ::

Malajlo je izjavil:

DEFCONcu niso ukradli LAPTOPA, ampak namizni računalnik. Nekaj, kar običajno ne zaklepaš ANE

Seveda običajno zaklepam čisto vse naprave, ki vsebujejo občutljive podatke. Tudi hardversko, če je potrebno. Jih pa v sef dam.


ja, in ce jih ne?

Blazz ::

zee, vsa čast za tole. Verjetno si kar nekaj osebam (ki so bile oropane) polepšal ne samo dan, temveč tudi eksistenco.

zee ::

Prijatelj je pred nekaj dnevi dobil nazaj ukraden prenosnik. 8-)

Konec dober, vse dobro.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

mat xxl ::

Kako malo opiši....samam ušesa so nas !!!

Frenckie ::

@zee - Čudovito, da vama je uspelo pripeljati do konca.
Zgleda, da v tujini to lahko izpelješ. Pri nas bi s takim postopkom imel verjetno zelo veliko problemov.
Na koncu pa bi postal ti grešni kozel, saj bi storilec verjetno najel kakega znanega odvetnika s polno zvijačami za prelisičiti pravosodje. Žal, tak pogled imam na to pri nas.

Okapi ::

:))Še en malikovalec tujine. To se je dogajalo pri nas.

GTX970 ::

mat xxl je bolj v kategoriji nepismenih.zee je lepo opisal celotno štorijo.


btw, če bi imel lopov odvetnika kot AC Dirkač bi bil scenarij drugačen:
http://www.slovenskenovice.si/crni-scen...

zee ::

Dogajalo seje v Italiji, na trzaskem Krasu.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

GTX970 ::

zee zate vem da si iz Primorske, znanec je torej iz IT ? Si imel potemtakem opravka z IT policijo ?

zee ::

Tako je. Po emailu je kontaktiral inspektor, ki je preiskoval primer. Zanimale so ga podrobnosti sledenja.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

GTX970 ::

Sedaj mi je jasno, zakaj niso komplicirali glede tvojega detektivskega dela in da si sploh našel kompetentnega sogovornika.

Frenckie ::

Okapi je izjavil:

:))Še en malikovalec tujine. To se je dogajalo pri nas.


@ Okapi - Priporočam ti, da malo bolje prečitaš celotno temo, potem se pa oglasi. Dogodilo se je v tujini.
Pri nas verjetno @zee ne bi imel takšne možnosti sodelovanja.

Okapi ::

Zee ni niti enkrat omenil, da se je dogajalo v Italiji, tako da nisem edini, ki je domneval, da se je vse skupaj dogajalo pri nas. Omenil je sicer italijansko ambasado, ampak ker Slovenija v Singapuru nima ambasade, sem pač sklepal, da oni posredujejo, če je treba. Slovenija sicer v Singapuru ima častnega konzula, ne vem pa, koliko lahko on posreduje v uradnih zadevah.

Sicer je pa še vedno malikovanje tujine, če kar tako na pamet rečeš, da pri nas pa to ne bi bilo možno. V Italiji je birokracija, ker se sodišč, policije in davkarije tiče, hujša kot pri nas.

O.

Frenckie ::

@Okapi - Bil sem okraden in vse prijavil policiji.
Imel to srečo, da sem s kolegi odkril, kje se nahaja ukradena stvar - o tem obveščena tudi policija, a ni hotela ukrepati (bil o tem obveščen od mojih poznanih v tem krogu).
Odločil sem se, da bom sam odpeljal ukradeno in o tej nameri obvestil tudi policijo. Potem je šele bil hudič, kod da sem lopov.
Hvala za tako sodelovanje.
Pa da ne boš mislil, da sem kak mulc - imam jih 60+ in še pošten državljan.

GTX970 ::

Frenckie
Slo policija v tvojem primeru ?

Furbo ::

Verjetno, ker se iz opisa zdi, kot da jih bolj skrbijo pravice lopovov, kot poštenih, kar je praksa pri nas po mojem mnenju.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Frenckie ::

@GTX970 - Ja, SLO policija in območje Slovenije.
Bilo rešeno v mojo korist, a z zelo grenko izkušnjo.

solatko ::

Pri nas lopova na smeš poškodovat, tudi, če ti pride v stanovanje sredi noči, dolžnik ti v fris pove, da sposojenega ne boš dobil nazaj, delavce pustijo brez plače, nekaznovano se je odvil rop stoletja, nekaj 10 miljard €, mafijsko uničeno gospodarstvo, vi bi pa pričakovali, da se bo policija obremenjevala z ukradenimi telefoni, računalniki, bicikli ali avtomobili.
Kje vi živite?
Delo krepa človeka

krneki0001 ::

solatko je izjavil:

Pri nas lopova na smeš poškodovat, tudi, če ti pride v stanovanje sredi noči


Zato imaš pa del kleti nezabetoniran. Pač luknjo skoplješ, ga vržeš vanjo, zasuješ in tisti del potem zabetoniraš. :))
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

zee ::

@solatko in @nebivedu: Odprita si lastno temo in pisita tja. Vajina prispevka namrec nimata veze z bananinimi olupki (i.e. sta povsem offtopic). Hvala.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

solatko ::

Nič nisva off topic, dopovedat ti hočeva samo to, da v SLO tako iskanje ukradenih stvari, prekrši kar nekaj zakonov in si na koncu ti bolj v riti, kot lopov.
Privat lastnina pri nas ni zaščitena.
Delo krepa človeka
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako zafrkniti tistega,ki ti je ukradel mobitel (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
8026564 (8477) nergac
»

Kakšna je šansa, da dobim svoj telefon nazaj? (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
8327456 (10860) Mare2
»

Ukraden računalnik, kako ga izslediti (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5010724 (9071) Kaboom
»

Ukraden prenosni računalnik-plačam 200€ da ga dobim nazaj z vsemi datotekami (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6610989 (7759) solatko
»

Sifriranje diska ali servis za obvescanje

Oddelek: Informacijska varnost
154929 (4130) Jux

Več podobnih tem