» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
323 / 325
»»

gort ::

Gogolj, na kateri članek se sklicuješ? Miro, od marca do septembra mogoče - poskušiš prestaviti večjo porabo na čez dan, ker pač tč ne rabi greti, lahko pa klime hladijo bp. V drugih mesecih ni težave - daleč najdražja omrežnina bi naj bila samo pozimi podnevi, da se poraba prestavi na čas po 22:00 - zna biti pa kak drug ironičen zasuk.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gort ()

joez7 ::

gogocak je izjavil:

Ravnokar prebral clanek, da bo treba uvest omejevanje moci proizvodnje soncne elektrarne na daljavo, ker podnevi ko je sonce ne morejo prodati elektrike, in s tem bi lahko na vsakega ki ima sedaj soncno elekrarno postavili se eno ker se bomo mi odpovedali 50% pridelane elektrike cez dan. Lepo nas farbajo lepoooo


To se ve že lep čas. Tudi v mojem soglasju za SE je to lepo navedeno. Zato sem tudi ob montaži razsmernika potegnil FTP kabel od števca do razsmernika.
Kako bodo izvedli, pa je še v zraku ( preko RS porta ali preko suhega kontakta)
Moj razsmernik omogoča obe.
Preko RS485 se lahko dinamično nastavlja export
Preko suhega kontakta pa so možnosti 100%, 75%, 50%, 25% in 0% production. "Power Reduction
Control"
Bolj se nagibam preko RSsa (klub omejitvi (tud do 30%), lahko koristim lastno rabo do 100%
Verjetno pa bodo ubrali linijo preko kontakta. Bomo videli... ← ☺

joez7 ::

joez7 je izjavil:

gogocak je izjavil:

Ravnokar prebral clanek, da bo treba uvest omejevanje moci proizvodnje soncne elektrarne na daljavo, ker podnevi ko je sonce ne morejo prodati elektrike, in s tem bi lahko na vsakega ki ima sedaj soncno elekrarno postavili se eno ker se bomo mi odpovedali 50% pridelane elektrike cez dan. Lepo nas farbajo lepoooo


To se ve že lep čas. Tudi v mojem soglasju za SE je to lepo navedeno. Zato sem tudi ob montaži razsmernika potegnil FTP kabel od števca do razsmernika.
Kako bodo izvedli, pa je še v zraku ( preko RS porta ali preko suhega kontakta)
Moj razsmernik omogoča obe.
Preko RS485 se lahko dinamično nastavlja export
Preko suhega kontakta pa so možnosti 100%, 75%, 50%, 25% in 0% production. "Power Reduction
Control"
Bolj se nagibam preko RSsa (klub omejitvi (tud do 30%), lahko koristim lastno rabo do 100%
Verjetno pa bodo ubrali linijo preko kontakta. Bomo videli... ← ☺


Kolikor mi je znano, so Nemci že 2022 zakonsko uvedli omejitev exporta SE na 70% Ppik.
Z tem omilijo nihanja omrežja zaradi nihanja oddaje, dejansko pa zgubiš ~5% letne produkcije.

Mato989 ::

Telbanc je izjavil:

Telbanc je izjavil:

MadMax je izjavil:

SE so samo priročen izgovor.


Čez dan je tarifa omrežnine visoka, ponoči nizka. Tud ko so prazniki, dela prosti dnevi. Zadeva je naštudirana v smeri, da bo folk pač zmajnšal dnevno nihanje z tem, da si bo sam namontiral sončne panele. Tam do 4KW maximalno. Tko se bo pokril še ta segment sončnih elektraren, ki bodo OFF -Grid, sem "spadajo" na nek način tudi male balkonske do 600W...ker sistem drugega itak ne prenese več. Ne vem, kak vam to ni jasno. Kolk je tle ekonomske računice, si bomo lah sami izračunali, ko bojo prišle položnice. Ni ta omrežnina zdaj prišla "po naključju".


Če nadaljujem razmišljanje, Pazi; po nekaj letih ko bo folk že na veliko ubodu male elektrarne sončne, da pač ne bo plačeval penale za konice...bojo "brihtne glave" verjetno (ker samo ugibam) ugotovile, da sedaj uvedeni obračun omrežnine "ni pravičen"......tako bojo znižali omrežnino za čez dan in nekoliko povečali nočno tarifo. Ravno toliko, da bodo tisti, ki so že kupili SE različnih moči, začeli "razmišljati" še o hranilnikih energije, akomulatorjih. Da ne bodo "delali konic" še ponoči.


Ne samo to, zraven bodo doumili še to da zraven vsega tega plačaš še en fiksni davek za obnovo omrežja glede na letno porabo ki jo moraš napovedat kot FURSu delnice >:D
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Ne bo se izklapljalo malih elektarn, ker je to preveč posla za premalo efekta, ampak velike, to se pa že dogaja.
Kako bi sploh bli ziher, da je tvoja elektrarna izklopljena? Največ kar bi morda lahko naredili na daljavo je, da ti števec ne bi odšteval, ti pa če hočeš izklopi, če ne pa ne.

bf4ed ::

Ascendor je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

Ascendor je izjavil:

Katerega dobavitelja izbrati za pogodbo o samooskrbi? Se da kje videti razlike/prednosti?


Osebno menim, da večjo firmo, Petrol, recimo. Z netmeteringom je problem, da mora dobavitelj vsaj začasno absrbirati cenovno razliko med kupljeno elektriko poleti in prodano elektriko pozimi.

Večje firme ne bodo propadle. Manjše pa zlahka.


Aha. Kaj pa recimo mnenje o Energija plus? Oni baje celo odkupujejo višek ob poravnavi, baje, nikjer ne najdem pametnih informacij o teh dobaviteljih in njihovih pogodbah.


Seveda, saj smo govorili o tem, samo je treba celo temo prebrat :D
Jaz sem pri njih.
43€ za 1MW/h dobiš.

Utk ::

Tudi zdaj, in včeraj, Slovenija uvozi več elektrike kot izvozi. Dajmo ugasnit panele, a ne, ker zdaj ko je toplo pa res nihče ne rabi elektrike.

DamijanD ::

Utk a to je sumarni podatek ali velja tudi za vse posamezne ure?
Kako imate drugače april 23 vs 24 ?

Utk ::

Po urah tako kaže, sred dneva naprimer včeraj. Danes je in bo isto.

mn ::

mn je izjavil:

Je kdo od vas sodeloval s podjetjem Mikrotis energija?

https://mikrotis-energija.si/

So zanesljivi?


Ponavljam vprasanje, ce danes ujamem nekoga ki ve.

gort ::

Produktiven letošnji april, 30 krajših dnevov za 10% več od 31 lanskega maja...

feryz ::

mn je izjavil:

mn je izjavil:

Je kdo od vas sodeloval s podjetjem Mikrotis energija?

https://mikrotis-energija.si/

So zanesljivi?


Ponavljam vprasanje, ce danes ujamem nekoga ki ve.
Kaj to pomeni, "so zanesljivi"?
A če ti ziher denar poberejo? Jaz bi rekel da ja.

Da "so zanesljivi", pa ne bi rekel. Vsaj glede na njihove rezultate in branžo v kateri delujejo.
Prej bi rekel, da so katastrofa.

msms ::

Ja April je bil dober, 1510kw/h od 11kwp elektrarne.

joez7 ::

Ja April je bil dober, 1420kWh on 10kWp elektrarne. 800lastna poraba, 600 za jesen.

gogocak ::

Tudi pri nas za okolico Maribora 11kwp elektrarna
Pridelava 1.56 mwh
Poraba pa 0.52 mwh

Ze dlje casa razmisljam o el. Vozilu in zgleda bo prej ali slej pri hisi, da zamenja 2 avto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gogocak ()

Mato989 ::

Mimogrede

Že drugič v letu dni gorijo sončne celice na Mercatorju v Celju.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

bbbbbb2015 ::

Mato989 je izjavil:

Mimogrede

Že drugič v letu dni gorijo sončne celice na Mercatorju v Celju.


Piše tudi, da naj bi bila neuradno kriva el. inštalacija, ne same celice.

Sigurno, da sončne celice prinašajo nove rizike. Ampak veš, to ti je kot plinska instalacija, nenazadnje se je zgodilo, da je tudi telefonska inštalacija zagorela, ker je prišel zraven tuji tok.

Samo v jami živeti je najbolj varno. Pa še tam rukneš prižgano svečo med kosilom in zažgeš pol brloga.

Mato989 ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Mimogrede

Že drugič v letu dni gorijo sončne celice na Mercatorju v Celju.


Piše tudi, da naj bi bila neuradno kriva el. inštalacija, ne same celice.

Sigurno, da sončne celice prinašajo nove rizike. Ampak veš, to ti je kot plinska instalacija, nenazadnje se je zgodilo, da je tudi telefonska inštalacija zagorela, ker je prišel zraven tuji tok.

Samo v jami živeti je najbolj varno. Pa še tam rukneš prižgano svečo med kosilom in zažgeš pol brloga.



Seveda, ampak bistveno je da če celic ne bi bilo tam ne bi gorele kajne? =) Tudi gašenje je težje, pa dražje, skratka ja. Niti ne bi začel razmišljat kakšna je onesnaženost zraka ko gorijo sončne celice oz. paneli... verjetno hujša kot od novih bencinarjev v 100.000 km naretih
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Telbanc ::

bbbbbb2015 je izjavil:



Piše tudi, da naj bi bila neuradno kriva el. inštalacija, ne same celice.

.....


Torej novica v kategoriji; zlobno natolcevanje"...
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

MadMax ::

Ko pa en vulkanček kihne in vrže v luft sranja kot ga cela EU proizvede v par letih, je pa vse ok.
Ampak hej, vulkanu pač ne moreš rečt naj miruje, ane?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

kriptobog ::

Mato989 je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Mimogrede

Že drugič v letu dni gorijo sončne celice na Mercatorju v Celju.


Piše tudi, da naj bi bila neuradno kriva el. inštalacija, ne same celice.

Sigurno, da sončne celice prinašajo nove rizike. Ampak veš, to ti je kot plinska instalacija, nenazadnje se je zgodilo, da je tudi telefonska inštalacija zagorela, ker je prišel zraven tuji tok.

Samo v jami živeti je najbolj varno. Pa še tam rukneš prižgano svečo med kosilom in zažgeš pol brloga.



Seveda, ampak bistveno je da če celic ne bi bilo tam ne bi gorele kajne? =) Tudi gašenje je težje, pa dražje, skratka ja. Niti ne bi začel razmišljat kakšna je onesnaženost zraka ko gorijo sončne celice oz. paneli... verjetno hujša kot od novih bencinarjev v 100.000 km naretih


Ja kolk tebe skrbi za te soncne celice. Je to samo zato, ker jih ti nimas oz. ker jih ne mores imeti? Je kurac ce si skrt in ne mores imeti soncne elektrarne, da bi imel dzabe strom ane

mn ::

feryz je izjavil:

mn je izjavil:

mn je izjavil:

Je kdo od vas sodeloval s podjetjem Mikrotis energija?

https://mikrotis-energija.si/

So zanesljivi?


Ponavljam vprasanje, ce danes ujamem nekoga ki ve.
Kaj to pomeni, "so zanesljivi"?
A če ti ziher denar poberejo? Jaz bi rekel da ja.

Da "so zanesljivi", pa ne bi rekel. Vsaj glede na njihove rezultate in branžo v kateri delujejo.
Prej bi rekel, da so katastrofa.


Kaj to pomeni, "so zanesljivi"?
A če ti ziher denar poberejo? Jaz bi rekel da ja.


Pa to bi jim še pomagal in ga sam nakazal ;)

Da "so zanesljivi", pa ne bi rekel. Vsaj glede na njihove rezultate in branžo v kateri delujejo.
Prej bi rekel, da so katastrofa.


To sklepah po njihovih finančnih izkazih ali čim drugim? Iz pogovora sem namreč dobil občutek, da vedo kaj delajo, ponudba je konkurenčna in ne toliko ugodna da bi indicirala nateg, vendar me je zmotilo ko sem jih preveril na Ajpesu - za nekoga ki prodaja sončne elektrarne imajo bistveno premalo prometa in še iz tega delajo izgubo. Zato me zanima, če je tukaj kdo od tistih parih Slovencev, ki so mu izgleda zgradili elektrarno.

Mimogrede, obstaja v Sloveniji kak Escrow service?

Fluido ::

Da se mal pohvalim, aprila smo porabili 1320 kWh (1,32 MWh), kar 93,56 % te porabe smo proizvedli sami, bodisi direktno s sončno elektrarno ali pa preko baterije. Procent samooskrbe bi lahko bil še par procentov višji, če bi imeli bremena bolj enakomerno razporejena po fazah, kajti sedaj je namreč težava da včasih kljub zadostni proizvodnji vleče kilovat ali včasih celo 2 iz omrežja (očitno se inverter malo zmede če fazna obremenitev ni zadost enakomerna). Je pa plan da se zadeve preveže bolj enakomerno, če bi to naredili že pred aprilom, bi bil procent samooskrbe okrog 97 do 98 %.


Procent samooskrbe za maj več kot 97 %:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

Zanimava rešitev, tudi to se da, lih danes se to zadevo videl v živo (poleg Hoferja v Kamniku):

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Utk ::

Spet smo tu. Pozimi ko se je kurilo, so porabili 1 MWh, aprila, ko se ni kurilo več kaj dost, so porabili 1,3. Sej jebe se meni, naj delajo kar hočejo, ampak ne fantazirat, da to pomeni "minimalno prilagoditev". Ne, to pomeni, da moraš za vsako rundo nekega stroja pazit kdaj ga boš in če sploh.

hojnikb ::

Utk je izjavil:

Spet smo tu. Pozimi ko se je kurilo, so porabili 1 MWh, aprila, ko se ni kurilo več kaj dost, so porabili 1,3. Sej jebe se meni, naj delajo kar hočejo, ampak ne fantazirat, da to pomeni "minimalno prilagoditev". Ne, to pomeni, da moraš za vsako rundo nekega stroja pazit kdaj ga boš in če sploh.

mama je pozim izklopla bojler pa gretje, da so pol prsl na 1MWh
#brezpodpisa

Fluido ::

Utk je izjavil:

Spet smo tu. Pozimi ko se je kurilo, so porabili 1 MWh, aprila, ko se ni kurilo več kaj dost, so porabili 1,3. Sej jebe se meni, naj delajo kar hočejo, ampak ne fantazirat, da to pomeni "minimalno prilagoditev". Ne, to pomeni, da moraš za vsako rundo nekega stroja pazit kdaj ga boš in če sploh.


Poraba pač je taka kakršna je in je znana, januarja je bila precej več kot 1MWh (je bila 1,6 MWh), glede pralnega stroja, če se da se pogleda da se ga da prat takrat ko je proizvodnja, če to ni možno se ga da pač prat anyway. Nič ne rečem, nekaj malega prilagajanja je, ampak vprašaj se kako bogat moraš bit da tega ti ne bi delal za 3000 EUR prihranka na leto?! Za ta denar se več kot splača. In UTK, če ti jst rečem da bo letna samosokrba komut preko 80 %, potem ti tega ne rečem zastonj, nimaš kaj pol pametovat kako bo samo 50 % in ne vem še kakšne bedarije. Jst sm ti povedal kok bo in če sm tko reku, pol sm tko reku. Pa bo precej nad 80 %, ampak sem raje rekel malo manj da bom na varni strani.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

Fluido je izjavil:

Zanimava rešitev, tudi to se da, lih danes se to zadevo videl v živo (poleg Hoferja v Kamniku):


A tehle nosilcev ne bo pa noben komentiral? Naj uganem, bo vedno tko kot vse na tem forumu; pa se ne da, pa se ne splača, pa ni možno, pa nemogoče je in tisoč podobnih izgovorov kot vedno do zdej?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Utk ::

Dokler se iz tvojih grafov vidi, da je poraba odvisna od tega kolk elektrike se naredi, se nimamo kaj resnega za pogovarjat. Za december si pokazal porabo 1 mwh, kaj se je zgodilo januarja, ena snaha rekla, da zdaj pa konc tega sranja, da bo imela 18 stopinj v bajti?

Prihranek pa ni 3 jurje na leto proti nekemu normalnemu obnašanju brez velikega prilagajanja, ampak največ pol tega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

DamijanD ::

Zanimivo je predvsem, da 23,24,25 ko je bila zima (dobesedno) in je pri večini ljudi s TČ šla poraba navzgor, je pri vas šla navzdol.

Utk ::

Normalno, če ni bilo sonca je TČ delala manj ali pa nič. Če je bilo 18 stopinj v hiši pa 18. Kuhalo se itak ni, razen v mikrovalki iz skrinje.

feryz ::

Pustite fantu veselje.
Jaz sem celo leto samooskrben 110 procentno, se pravi da pokrijem sebe in še 10 posto za znanost ostane. Oziroma za druge.
In mi čisto zadošča.

klemenSLO ::

Jst si vodim el. porabo za TČ in ostalo:
https://ibb.co/FKmzGk7

April: TČ voda 139kWh , TČ ogrevanje 94kWh, ostalo 244kwH : skupaj 477kwH
Poleg prereačunam vrednsot s cca bruto ceno. (20 centov na kWh sedaj)
5 članska družina. Dokaj nova družinska hiša 200m2.

Fluidu čist verjamem, samo mora imeti posebne pogoje/porabnike - netipične za povprečno družino.

Osebno poznam enega majstra ki si sedajle priklapjla 10kW baterije. Bom poročal.
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

DamijanD ::

Ja saj nismo rekli, da se ne da.
Vprašanje je samo koliko se da/splača tako, da praktično nič ne vpliva na udobje. Torej s prilagajanjem, ki ga ne opaziš.

Utk ::

Njih je 7,8 v hiši, kolk je že reku, nobenih otrok, se pravi ima vseh 8 nek svoj dohodek, in vseh 8 ne zbere teh 100 evrov na mesec, da se ne bi rabili prilagajat, elektrarno in baterijo bi pa vseeno lahko imeli, da jim prišpara tistega jurja pa pol na leto, kot bi prišparala brez prilagajanja. Od 8ih bi vsak dal 13 evrov na mesec in bi lahko kuhal in pomival kadarkoli bi hotel.

Kaj bo ko bo morda enkrat v teoriji prišla neka snaha k bajti? No, sej je reku kaj bo...ločena toplotna črpalka, ker se s starimi nemogoče kaj normalnega zmenit. Nobena ženska z dojenčkom ne bo dovolila, da ji tašča ob 6h zvečer ugasne toplotno črpalko, ker je šlo sonce dol.

Sej lahko živi neka družina kot Addamsovi, ampak kdo normalen bo prišel k njim?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

BigWhale ::

Nisem spremljal vsega ampak, dokler si na net meteringu in proizvedes dovolj, kje je tle sparanje? Ce nisi na net meteringu je sicer druga pesem, ampak zakaj hudica ne bi bil?

Jaz ze nekaj casa razmisljam o bateriji ampak ne zaradi sparanja ampak zaradi tega, da mi ne bo elektrike zmanjkovalo. Pa zato, ker sem mal prepper v tem pogledu. :>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Utk ::

Oni niso dobili soglasja. Najbrž kupili parcelo poceni...

fikus_ ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Mimogrede

Že drugič v letu dni gorijo sončne celice na Mercatorju v Celju.


Piše tudi, da naj bi bila neuradno kriva el. inštalacija, ne same celice.

Sigurno, da sončne celice prinašajo nove rizike. Ampak veš, to ti je kot plinska instalacija, nenazadnje se je zgodilo, da je tudi telefonska inštalacija zagorela, ker je prišel zraven tuji tok.

Samo v jami živeti je najbolj varno. Pa še tam rukneš prižgano svečo med kosilom in zažgeš pol brloga.


Zanimivo, da celice ne delajo brez el. inštalacije. In ce ne bi bilo SE, ne bi gorelo.
Kaze, da je nekdo "šalabajzersko" izvedel instalacijo.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

hojnikb ::

Fluido je izjavil:

Fluido je izjavil:

Zanimava rešitev, tudi to se da, lih danes se to zadevo videl v živo (poleg Hoferja v Kamniku):


A tehle nosilcev ne bo pa noben komentiral? Naj uganem, bo vedno tko kot vse na tem forumu; pa se ne da, pa se ne splača, pa ni možno, pa nemogoče je in tisoč podobnih izgovorov kot vedno do zdej?

sj nebomo tut več komentiral tvojih izjav, da se da elektrarno z baterijo na kjuč postavit za 5 jurjov..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

starfotr ::

Fluido je izjavil:

Fluido je izjavil:

Zanimava rešitev, tudi to se da, lih danes se to zadevo videl v živo (poleg Hoferja v Kamniku):


A tehle nosilcev ne bo pa noben komentiral? Naj uganem, bo vedno tko kot vse na tem forumu; pa se ne da, pa se ne splača, pa ni možno, pa nemogoče je in tisoč podobnih izgovorov kot vedno do zdej?


Zelo grdo. In verjetno niso pridobili gradbenega dovoljenja za tak poseg. Zato je to črna gradnja in jo je treba odstranit.

klemenSLO ::

jst nekak tko gledam : Delovanje TČ lahko prestavim na zgodnjo jutranju uro v cenejši blok.
Pralni in sušilni stroj žena laufa tut proti večeru.
Ostalo me pa tut slučajno ne zanima. Kdaj bo kdo likal? kuhal? , kdaj bo prižgal pečico...malo morgen.
Če pa gledam naprej pa pričakujam v nekaj letih bistveno nižje cene baterij. Sedaj se res ogromno vlago v razvoj tega.
Ko bodo pa cene baterij sprejemljiveše potem bi pa država lahko razmišljala da hkrati to sponzorira in zahteva od večjih porabnikov da plačajo več. To kar je sedaj da si zelen in oh in sploh ko greš na SE, potem te pa lepo obdavčijo pa ni glih prav.
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

Fluido ::

starfotr je izjavil:

Fluido je izjavil:

Fluido je izjavil:

Zanimava rešitev, tudi to se da, lih danes se to zadevo videl v živo (poleg Hoferja v Kamniku):


A tehle nosilcev ne bo pa noben komentiral? Naj uganem, bo vedno tko kot vse na tem forumu; pa se ne da, pa se ne splača, pa ni možno, pa nemogoče je in tisoč podobnih izgovorov kot vedno do zdej?


Zelo grdo. In verjetno niso pridobili gradbenega dovoljenja za tak poseg. Zato je to črna gradnja in jo je treba odstranit.


Od kje ti te nebuloze, spet nekaj na pamet a? Sicer pa če je elektrarna na objektu (kar v tem primeru je), ni potrebno nobeno dodatno pridovanje novega gradbenega dovoljenja kot mi je znano..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

Utk je izjavil:

Dokler se iz tvojih grafov vidi, da je poraba odvisna od tega kolk elektrike se naredi, se nimamo kaj resnega za pogovarjat. Za december si pokazal porabo 1 mwh, kaj se je zgodilo januarja, ena snaha rekla, da zdaj pa konc tega sranja, da bo imela 18 stopinj v bajti?

Prihranek pa ni 3 jurje na leto proti nekemu normalnemu obnašanju brez velikega prilagajanja, ampak največ pol tega.


Spet si zmišljuješ, poraba decembra ni bila 1 MWh, ampak 1,3 MWh (glej sliko spodaj). Januarja pa 1,6 MWh (je bilo pač januarja bolj hladno, nikoli ni bilo 18 stopinj v bajti). Glede stroja: če se da se pogleda da se ga da prat ko je proizvodnja, razen če je nujno, takrat se ga pač da prat v vsakem primeru. Sej je čisto vseeno ali cunje pereš v ponedeljek ali v sredo, važno je samo da imaš v omari vedno v vsakem primeru zadost opranih cunj, kar imaš, torej ni nobenih težav.


Dokler se iz tvojih grafov vidi, da je poraba odvisna od tega kolk elektrike se naredi, se nimamo kaj resnega za pogovarjat

Kaj je s tabo, logično je da se ko ni proizvodnje čim bolj zmanjša ne nujno porabo, ne pere in suši se cunj, ne laufa se pomivalnega stroja (no včasih tudi, kakor pač nanese), ne laufa se bojlerja, če je v 500 litrškem bojlerju še zadosti tople vode od prejšnjega dne (če ne se ga pač laufa anyway). Ne peče se peciv v pečici in tako naprej (kosilo pa je skuhano vsak dan ne glede na vreme).

Prihranek pa ni 3 jurje na leto proti nekemu normalnemu obnašanju brez velikega prilagajanja, ampak največ pol tega.

Celoten prihranek zaradi sončne elektrarne je 3000 EUR na leto, prihranek zaradi prilagajanja pa jee kot si sam ugotovil cca pol tega, res je. Za 1500 EUR prihranka na leto pa verjamem da bi 99 % ljudi pogledalo kdaj da cunje prat, pa nima veze kdaj bodo zdej rekl. Stvar je čisto preprosta, vprašaj se kaj imaš raje, ali imaš raje da ti ni treba pomislit kdaj boš dal cunje prat ali pa imaš v zameno za to raje dodatnih 1500 EUR v denarnici na koncu leta? Stavim 99 % ljudi verjamem da raje zbere dodatnih 1500 EUR vsako leto!

DamijanD je izjavil:

Zanimivo je predvsem, da 23,24,25 ko je bila zima (dobesedno) in je pri večini ljudi s TČ šla poraba navzgor, je pri vas šla navzdol.


Povsem logično je da se na dneve z manjšo proizvodnje zniža ne nujno porabo. Ogrevanje pač vedno laufa ker mora, se pa ne pere takrat cunj (se jih pač kdaj drugič, razen če bi bilo res nujno), se ne suši cunj, se ne greje vode (razen če je tople vode od prejšnjega dne zmanjkalo, pol se jo greje v vsakem primeru) in tako naprej. Dobro, malo se da tudi pri ogrevanju, če veš da bo naslednji dan slab, potem pač prejšnji sončen dan hišo pregreješ za kakšno stopinjo ali dve, presenečen boš koliko toplote se da shraniti v zidovih hiše (v našo še nekaj več, ker so zidaki polagani prečno na steno, ne vzdolžno, beri "masa zidu je zato še večja in shrani še več energije"). Prav tako so v neogrevani garaži 3 zmrzovalne skrinje in te kadar je hladno v prostoru kurijo precej manj energije, vse to botruje temu da je poraba pač taka kakršna je (je lepo razvidna iz grafov).

Utk je izjavil:

Normalno, če ni bilo sonca je TČ delala manj ali pa nič. Če je bilo 18 stopinj v hiši pa 18. Kuhalo se itak ni, razen v mikrovalki iz skrinje.


NI res, TČ je nujni porabnik in je laufala v vsakem primeru, ne glede na to al je bilo kaj sonca ali ne, tako da kako je bilo 18 v hiši je samo fantaziranje UTK bedaka. Se pa ni laufalo ne nujnih porabnikov. Kuhalo se je v vsakem primeru, ne glede na vreme (izjema so kakšna peciva iz pečice, vedno pa se vsak dan skuha topel obrok in to ne v mikrovalovki, ampak na inducijskem štedilniku, v nedeljo se uporabi tudi pečico da se speče pečenko ali kaj podobnega, ne glede na vreme).

feryz je izjavil:

Pustite fantu veselje.
Jaz sem celo leto samooskrben 110 procentno, se pravi da pokrijem sebe in še 10 posto za znanost ostane. Oziroma za druge.
In mi čisto zadošča.


Končno en ki ve kakšne stvari so.

DamijanD je izjavil:

Ja saj nismo rekli, da se ne da.
Vprašanje je samo koliko se da/splača tako, da praktično nič ne vpliva na udobje. Torej s prilagajanjem, ki ga ne opaziš.


UTK je trdil da se ne da, da je nemogoče dosežt preko 80 % samosokrbe na letni ravni. Kristalno jasno je da se GLOBOKO moti! Seveda se da in tako da praktično nič ne vpliva na ugodje. Kot pravim: je čisto vseeno ali cunje pereš v ponedeljek ali v sredo, važno je samo da imaš v omari vedno v vsakem primeru zadost opranih cunj, kar imaš, torej ni nobenih težav. Čisto vseeno je kdaj se 500 litrški bojler vode segreje, važno je samo da je vsak dan na voljo zadost tople vode in to jo je, torej ni nobenih težav. Kar je tebi v resnici važno je da imaš vsak dan zadost cunj in vode, ne pa kdaj so bile oprane ali kdaj je bila voda segreta. Ker ne bo verjel, voda je čist enak dobra, ne glede na to kdaj je bila segreta, sej to ni mlek da bi se skisal pismu rosno no!

Njih je 7,8 v hiši, kolk je že reku, nobenih otrok, se pravi ima vseh 8 nek svoj dohodek, in vseh 8 ne zbere teh 100 evrov na mesec, da se ne bi rabili prilagajat, elektrarno in baterijo bi pa vseeno lahko imeli, da jim prišpara tistega jurja pa pol na leto, kot bi prišparala brez prilagajanja. Od 8ih bi vsak dal 13 evrov na mesec in bi lahko kuhal in pomival kadarkoli bi hotel.

Od kje ti te blodnje, si kej tazga čudnga pojedu al kaj? Ker jst tega nikol nisem rekel. V hišo jih je 5, 2 starša, 3je otroc.

Kaj bo ko bo morda enkrat v teoriji prišla neka snaha k bajti? No, sej je reku kaj bo...ločena toplotna črpalka, ker se s starimi nemogoče kaj normalnega zmenit. Nobena ženska z dojenčkom ne bo dovolila, da ji tašča ob 6h zvečer ugasne toplotno črpalko, ker je šlo sonce dol.

Spet blodnje. TČ se sicer res ugasne zvečer, ampak temperatura ne gre dol več kot za kakšno stopinjo do jutra, ko se jo spet vžge (toplota se pač shrani v zidovih hiše), tudi toplotno akumulacijo hiše se pač da izkoriščat za shranjevanje energije.

Sej lahko živi neka družina kot Addamsovi

Kakšni adamsovi neki, lepo te prosim, dej se zresn no.

ampak kdo normalen bo prišel k njim?

Vsak, življenje teče tu povsem normalno tako kot povsod drugje. Kot pravim vseeno je kdaj se cunje pere, važno je samo da so oprane. Vseeno je kdaj se voda greje, važno je samo da je vsak dan na voljo zadost tople vode. In tako dalje.

Nisem spremljal vsega ampak, dokler si na net meteringu in proizvedes dovolj, kje je tle sparanje? Ce nisi na net meteringu je sicer druga pesem, ampak zakaj hudica ne bi bil?

Na netmeteringu smo želeli bit, žal nismo dobili dovoljenja. Na tem transformatorju sta že dve sončni elektrarni (od tega ena 50 kilovatna) in v primeru da nihče bi vsi na tej veji imeli porabo 0 W, potem bi napetost presegla mejo 255V. Problem je tudi v tem da je veja precej dolga, zato so morali že v osnovi nastavit višjo napetost na transformatorju, zato da hiše na koncu verige dobijo zadost veliko napetost, tako nam je bilo obrazloženo v odzivu na pritožbo za zavrnitev netmeteringa.

Jaz ze nekaj casa razmisljam o bateriji ampak ne zaradi sparanja ampak zaradi tega, da mi ne bo elektrike zmanjkovalo. Pa zato, ker sem mal prepper v tem pogledu.

Baterije imajo še eno veliko prednost: z njimi si lahko znižaš špice porabe in s tem obračunsko moč (ozirajoč se na nov sistem obračunavanja omrežnine, ki pride v kratkem).

Oni niso dobili soglasja. Najbrž kupili parcelo poceni...

Parcela je v bližini velikega mesta, ni bila prav nič poceni. Razlog zakaj nismo dobili soglasja sem pa že navedel. Po statistikah v naši regiji so do konca lanskega leta zavrnili že vsako tretje soglasje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Utk ::

3+2 in porabite 18 MWh v izolirani hiši? Nas je tudi 5, neizolirana praktično in porabimo 14, s 12 kw elektrarno, pa so me tu podučili, da porabimo vsaj 2x preveč. S tem da še z električnim avtom naredimo skoraj 20,000 km na leto in ne samo teoretiziramo o njem.

Se pravi da moja teorija stoji. Poleti trošite 3x več kot bi treba samo zato, ker lahko, da lahko rečete, da je procent samooskrbe velik in da lahko rečete, da elektrarna ni 2x predimenzionirana.

Če vas bi bilo 8, bi še šlo, za 5 je pa to vse absurdno. Če bi vsaka družina porabila 3 jurje za elektriko, pa sploh ne za ogrevanje, bi že zdavnaj pol jih bankrotiralo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

hojnikb ::

Kaj je s tabo, logično je da se ko ni proizvodnje čim bolj zmanjša ne nujno porabo, ne pere in suši se cunj, ne laufa se pomivalnega stroja (no včasih tudi, kakor pač nanese), ne laufa se bojlerja, če je v 500 litrškem bojlerju še zadosti tople vode od prejšnjega dne (če ne se ga pač laufa anyway). Ne peče se peciv v pečici in tako naprej (kosilo pa je skuhano vsak dan ne glede na vreme).


Imagine, da das 20kEUR+ za elektrarno, potem se pa treses, kdaj bos pomival, mel toplo vodo pa peku pecivo. Men bi blo to nerodn javno izjavt:))
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Fluido ()

wcpapir ::

Je imel kdo hec s Solar Edge, vsako noc se mi razveže od wifi že par dni.

feryz ::

Čez dan nekaj zajebava, ja.
Potem se pa sestavi. Nekateri res delajo tako že par dni.

Fluido ::

3+2 in porabite 18 MWh v izolirani hiši? Nas je tudi 5, neizolirana praktično in porabimo 14, s 12 kw elektrarno, pa so me tu podučili, da porabimo vsaj 2x preveč. S tem da še z električnim avtom naredimo skoraj 20,000 km na leto in ne samo teoretiziramo o njem.


5 jih tam živi trajno, porabijo skoraj toliko ja, vsa leta do sedaj (tudi vsa leta ko sončne elektrarne še nismo imeli, naredili smo jo šele konec septembra lani) je bila poraba 16 MWh letno. Vendar ni bilo hlajenja poleti, sedaj bo, kar pomeni še dober 1 MWh ali slaba 2 MWh dodatno, torej dobrih 17 MWh vse skupaj recimo. To je povsem običajna poraba za tehnološko razvito familijo. Kaj so tebe podučili je irelevantno, dejstvo je da so te narobe podučili, čisto ok porabo imaš. :) Ni nobenega teoretiziranja, tudi k nam električni avto pride v kratkem (čaka se samo na ustrezen model z funkcijo V2G=vehicle to grid).

Se pravi da moja teorija stoji. Poleti trošite 3x več kot bi treba samo zato, ker lahko, da lahko rečete, da je procent samooskrbe velik in da lahko rečete, da elektrarna ni 2x predimenzionirana.

Zanič teorija, ki ne stoji oziroma drži, NIKOLI se ne troši energije za brezveze, nikoli ne laufa nobena naprava ali luč za brezveze. Poraba je bila skos do zdaj taka, vsa leta do sedaj, tudi takrat ko elektrarne še nismo imeli. Če bi ta teorija držala, potem bi se nam od inštalacije sončne elektrarne poraba povečala, pa se ni.

Če vas bi bilo 8, bi še šlo, za 5 je pa to vse absurdno. Če bi vsaka družina porabila 3 jurje za elektriko, pa sploh ne za ogrevanje, bi že zdavnaj pol jih bankrotiralo.

To je povsem OK poraba za tehnološko razvito familijo, ogrevanje je VKLJUČENO v to porabo.

hojnikb je izjavil:

Kaj je s tabo, logično je da se ko ni proizvodnje čim bolj zmanjša ne nujno porabo, ne pere in suši se cunj, ne laufa se pomivalnega stroja (no včasih tudi, kakor pač nanese), ne laufa se bojlerja, če je v 500 litrškem bojlerju še zadosti tople vode od prejšnjega dne (če ne se ga pač laufa anyway). Ne peče se peciv v pečici in tako naprej (kosilo pa je skuhano vsak dan ne glede na vreme).


Imagine, da das 20kEUR+ za elektrarno, potem se pa treses, kdaj bos pomival, mel toplo vodo pa peku pecivo. Men bi blo to nerodn javno izjavt:))


Spet ti bedak, meni ni prav nič nerodno, nerodno je lahko tebi, ker ne dojameš poante /smisla. Sej se nič ne treseš, pač daš prat ko je proizvodnja, razen če je nujno. Če je nujno potem pač daš prat vseeno. Kaj te boli kurac kdaj se cunje perejo, cunje so čist enak dobro oprane ne glede na to ali jih pereš na sončen ali oblačen dan. Kar je tebi v resnici važno je samo to da imaš vsak dan na voljo zadost čistih cunj, kar jih imaš, torej ni problemov. Toplo vodo imaš vedno, ne glede na vreme (kar ne pomeni da je treba bojler vžigat vsak dan, ker je 500 litrški in takega pač ne porabiš v enem dnevu in na ta način pač lahko na sončnen dan segreješ vodo za par dni naprej "na zalogo", peciva ti pa ni treba met vsak dan, ker če ga boš mel, potem boš debel ko prasec. Hrana je pa vedno skuhana vsak dan, ne glede na vreme.

Čistih cunj je tudi vedno zadost, sploh ne vem zakaj vidiš neke imaginarne "probleme". A ja, v bistvu vem: FOVŠIJA! Imagine da vsako leto prihraniš 3kEUR, strošek elektrarne se ti povrne v 7 letih, nato imaš pa še 30 let do 40 let free elektrike. Eni pač tega ne morete doumeti, če bi foušija gorela, Slovenci ne bi potrebovali drugega gretja. :)) Elektrarna je stala toliko da se povrne v 7 letih, če bi bila poraba manjša, bi bila pa zahtevana tudi ustrezno manjša elektrarna, ki bi stala manj (vendar potem bi bili pa letni prihranki manjši), povsem logično. Brez zamere, ampak si tipičen "zarukan slovenec", fovš do amena in poln izgovorov kako se nič ne da in kako je vse brezveze, taki boste pač vedno zadaj, tehnološko in v miselnosti. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

DamijanD ::

Fluido: eno vprašanje: Kako regulirate ogrevanje glede na vremensko napoved? A to nekdo ročno stalno spreminja nastavitve glede na napoved ali imaš kakšno pametno avtomatiko? In za koliko vam potem niha temperatura v prostoru? npr (po dnevih):
- sončno, oblačno/deževno, sončno ?
- sončno, oblačno/deževno, oblačno/deževno, sončno?

Kako imaš pa avtomatiko za SV narejeno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

Utk ::


To je povsem OK poraba za tehnološko razvito familijo, ogrevanje je VKLJUČENO v to porabo.

Se grem stavit, da na tem forumu ni človeka z izolirano hišo brez EV, delavnice, kmetije, ki bi imel 2/3 te porabe, kaj šele več. Ogrevanje je vključeno, ampak ga je za 500 evrov od treh jurjev.
Kaj to pomeni "tehnološka razvita" familija? A drugi nimajo pomivalca?

Ni nobenega teoretiziranja, tudi k nam električni avto pride v kratkem (čaka se samo na ustrezen model z funkcijo V2G=vehicle to grid).

Se pravi da je teoretiziranje, ker ga nimate, stalno pa pišeš o njem.

Vendar ni bilo hlajenja poleti, sedaj bo, kar pomeni še dober 1 MWh ali slaba 2 MWh dodatno

Hlajenje ne porabi niti petino tega.

Poraba je bila skos do zdaj taka, vsa leta do sedaj, tudi takrat ko elektrarne še nismo imeli.

Nekaj vam pretirano troši. Ali so to 3 skrinje, za katere itak ne vem zakaj bi rabili 3 za 5 ljudi, če meso itak kupujete, ali je pa nekaj drugega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()
««
323 / 325
»»